Trądzik – mamy na to sposób

Popularne zmiany na skórze, jakimi jest trądzik, potrafią zaatakować nas w niemalże każdym wieku. Wielu z nas mylnie postrzega, że jest to przypadłość występująca wyłącznie u nastolatków. Trądzik może pojawić się u każdego, na szczęście medycyna poszła tak bardzo do przodu, że jesteśmy w stanie z nim skutecznie walczyć.

Zacznijmy od początku. Czym jest trądzik?

Trądzik ( łac. Acne vulgaris ) jest chorobą skóry, której początek występuje w wieku pokwitania, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych dochodzi do nadmiernego pobudzenia czynności gruczołów łojowych. Ogranicza się zwykle do skóry twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej. Charakterystyczne zmiany to zaskórniki, grudki, krosty, torbiele ropne i blizny czyli potocznie mówiąc „wągry” i „pryszcze”. Za jego powstanie odpowiedzialne są czynniki genetyczne, hormonalne i bakteryjne.

Mówiąc o trądziku, najczęściej różnicujemy go na pospolity i różowaty.

Trądzik pospolity występuje u ponad 80 % młodzieży w wieku 12 do 25 lat i coraz częściej u osób w wieku od 30 do 40 lat. W okresie dojrzewania w gruczołach łojowych zachodzą zmiany, które powodują zwiększone wydzielanie łoju i jego zagęszczenie ( a w rezultacie trądzik ). Komórki ujścia mieszków włosowych ulegają nadmiernemu namnażaniu, co prowadzi do zwężenia kanału wyprowadzającego. Złuszczone komórki nie mogą wydostać się na zewnątrz, sklejają się z łojem i zatykają przewody. W miarę wypełniania się gruczołu łojem powstaje zaskórnik – grudka z ciemnym punktem na szczycie. Do zamkniętego gruczołu nie dochodzi tlen i stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii beztlenowych, które namnażając się wywołują stan zapalny efektem którego jest właśnie trądzik.
Trądzik różowaty to przewlekła zapalna choroba skóry twarzy, którą charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Trądzik różowaty najczęściej występuje wśród mieszkańców Północnej i Zachodniej Europy (głównie I i II fototyp skóry), a także w Ameryce Północnej. Na trądzik różowaty zdecydowanie częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Według specjalistów, przyczyną jego pojawiania stanowią czynniki genetyczne. Częściej narażone na jego pojawienie się, są osoby o jasnej karnacji i cerze naczynkowej. Dodatkowo trądzik różowaty występuję często równolegle z chorobami układu pokarmowego, np. przy chorobie wrzodowej żołądka. Kolejnymi czynnikami ryzyka wystąpienia trądziku różowatego jest alergia i nadciśnienie tętnicze.

Czynniki, które zaostrzają trądzik
  • nadmierny stres
  • nadużywanie alkoholu
  • ciężkostrawna dieta
  • drożdżaki
  • zbyt duża ekspozycja na słońce
  • zaburzenia miesiączkowania
W jaki sposób skutecznie radzić sobie z trądzikiem?

Walka z trądzikiem nie jest łatwa i obejmuje wiele aspektów – od łagodzenia i poprawienia wyglądu naskórka, do działań mających na celu przyspieszenie regeneracji skóry. Po wyleczeniu trądziku pacjenci borykają się z przebarwieniami, które wpływają w znacznym stopniu na sposób postrzegania siebie a także samoocenę.
Rozpoczynając proces leczenia trądziku, trzeba mieć świadomość, że powstanie trądziku może być bezpośrednio związane z bardzo różnymi przyczynami. Oprócz czynników genetycznych, warto wspomnieć o nieodpowiednich nawykach dotyczące odżywiania. Jedzenie wielokrotnie przetworzonych pokarmów, czy też potraw z dużą zawartością tłuszczu może destrukcyjnie wpływać na naszą skórę. Adekwatnie do tego dieta uboga w różnego rodzaju witaminy nie sprzyja ładnej cerze.
Żeby skutecznie poradzić sobie z trądzikiem warto odwiedzić dermatologa, który oceni wygląd skóry, a jeśli to potrzebne, wdroży terapię farmakologiczną. W leczeniu trądziku bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o skórę a także właściwa dieta. Odpowiednie nawilżanie, złuszczanie i ochrona skóry przed słońcem to niezbędne minimum.
Aby pozbyć się martwych komórek naskórka, które blokują ujścia gruczołów łojowych, nie stosuj peelingów mechanicznych (z drobinkami ścierającymi). Mogą przyczynić się do nasilenia objawów choroby. Do cery trądzikowej odpowiednie są peelingi enzymatyczne (zawierają enzymy owocowe lub ziołowe, które rozpuszczają martwe komórki) i preparaty z kwasami owocowymi (alfa-, beta- hydroksykwasami). Kremów z kwasami warto używać codziennie na noc – rozjaśnią one skórę, wygładzą ją, zmniejszą przebarwienia i łojotok.
Z trądzikiem można również walczyć przy pomocy zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Wśród rekomendowanych zabiegów, stosowanych w naszym gabinecie całkowitym hitem jest leczenie trądziku z wykorzystaniem rewelacyjnego laseru Fotona.
W ostatnim czasie trafia do Nas wielu pacjentów, którzy odwiedzali gabinety kosmetyczne, korzystając z popularnej w ostatnim czasie laseroterapii. Byli zdemotywowani rezultatami, a raczej ich brakiem. Problem występuje na dużą skalę, dlatego jako osoby pracujące wiele lat w branży, chcemy uświadamiać wszystkich, że laser o właściwej mocy jest w stanie zakupić wyłącznie lekarz. Wiązki lasera Fotona, mają taką siłę, że korzystanie z lasera musi odbywać się w obecności lekarza, natomiast pacjent dzięki temu ma gwarancje uzyskanego efektu. W przypadku słabych laserów, dostępnych na rynku, efekt nie jest spektakularny. Z tego właśnie powodu wielu Pacjentów niepotrzebnie rezygnuje z zabiegów.
Platforma laserowa Fotona stosowana w A.P Denti, jest najnowocześniejszym rozwiązaniem w leczeniu trądziku z umiarkowanymi i nasilonymi stanami zapalnymi oraz trądziku torbielowatego. Stanowi ona alternatywę dla długiej i obciążającej organizm kuracji farmakologicznej – działa bezpośrednio na skórę ale w jej głębokich warstwach, charakteryzuje się zaawansowanym systemem bezpieczeństwa i najwyższą mocą spośród laserów dostępnych na rynku.

Jak działa laser na trądzik?

Zasada działania lasera, opiera się na zjawisku fototermolizy selektywnej, czyli wybiórczego pochłaniania energii lasera przez skórę w miejscu występowania odbiorców energii, czyli chromoforów. W przypadku infekcji trądzikowych, zwiększa się dopływ krwi do zmienionych chorobowo miejsc, tak więc zwiększone unaczynienie absorbuje energię lasera. Precyzyjnie dobrana wiązka lasera wnika na optymalną głębokość skóry i ją podgrzewa. Dochodzi do termicznego i selektywnego uszkodzenia gruczołów łojowych, ograniczenia produkcji sebum oraz zniszczenia bakterii wywołujących trądzik.

Co daje laseroterapia w przypadku trądziku?
  • likwiduje istniejące stany zapalne, niszcząc skupiska bakterii w ujściach gruczołów łojowych, przyspieszając gojenie zmian trądzikowych
  • zapobiega powstawaniu nowych zmian zapalnych
  • posiada właściwości odkażające i obkurczające pory.
Wskazania do zabiegu

Laserowemu leczeniu trądziku można poddać większość rodzajów trądziku:

  • trądzik młodzieńczy, pospolity
  • trądzik cywilizacyjny (wieku dojrzałego)
  • trądzik torbielowaty
  • trądzik różowaty (w połączeniu z laserowym leczeniem rumienia)
Jak wygląda zabieg?

W pierwszej kolejności zostaje przeprowadzony szczegółowa konsultacja z wywiadem zdrowotnym, aby wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu. Po demakijażu, oczyszczeniu i dezynfekcji skóry zostaje przeprowadzony zabieg. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i może być lekko obrzęknięta ale objawy te ustępują w ciągu kilku godzin. Zabieg nie wyłącza Pacjenta z codziennej aktywności.
Pamiętajmy, że współczesna medycyna estetyczna jest w stanie rozwiązać wiele problemów, które wiążą się z obniżonym samopoczuciem i wpływają na samoocenę. Żeby dobrać odpowiedni zabieg, koniecznie należy umówić się na konsultacje. Specjaliści przeprowadzą wywiad i wskażą rozwiązania.

Zobacz
również